הוראות השימוש

   
  א. הערות מקדימות
  1. בעת החיפוש אין צורך להקליד את ניקוד המילה המבוקשת בערבית או בעברית.
  2. ניקוד סופי של שמות: שמות המקבלים תנוין נכתבים ללא ניקוד בסוף המילה, למשל: كِتَاب (= كِتَابٌ).לעומת זאת מצוינת התנועה הסופית של שמות חסרי תנוין, למשל: كَتَائِبُ ، أَبْيَضُ.
  3. במקרים בהם הערך מתחיל באלף שהיא עיצורית רק בראשית המשפט ומקבלת וצלה באמצע המשפט, לא תכתב ההמזה אלא רק סימן התנועה.
  לדוגמה: اِسْم ، اِبْن ، اِسْتَقْبَلَ ، اُضْطُرَّ ، اَلْيَوْمَ.
  4. החיפוש במילון יכול להיעשות לפי ערך או לפי שורש. חיפוש לפי ערך הוא ברירת המחדל בין שתי אפשרויות החיפוש.
   

  סרטון הדרכה לשימוש במילון המקוון

   
  ב. חיפוש לפי ערך
  1.בחיפוש צורת פועל כלשהי, יש להקליד את צורת העבר בגוף נסתר, למשל: كَتَبَ או  اِسْتَقْبَلَ.
  2. כאשר מבקשים למצוא צירוף מילים כלשהו, אפשר לחפש בשתי דרכים. האחת, להקליד את הצירוף המלא (לדוגמה: أَهْل الْبَيْتِ) בתיבת החיפוש. הדרך השנייה היא להקליד את אחד ממרכיבי הצירוף (أَهْل או بَيْت) ולחפש בלשונית "ביטויים וצירופים" המופיעה משמאל לערך. תחת הלשונית תופיע רשימה של צירופים הקשורים לערך שחיפשנו. הצירופים הללו הם קישורים, כדי לראות את הגדרתו של הצירוף המבוקש יש להקליק עליו.
   
  הסבר על תוצאות החיפוש
  בצד ימין של המסך יופיעו הערכים התואמים את צירוף האותיות שהוקלדו בתיבת החיפוש. הערכים יופיעו בסדר הבא: ראשית, יופיעו הפעלים לפי סדר הבניינים ואחר כך יופיעו שמות העצם לפי סדר אלפביתי.
  תחת כל ערך יופיעו הנתונים הדקדוקיים (מין, שורש, צורות רבים וכו'; ובפעלים יצוין מספר הבניין , צורות המצדר וכו') ובהמשך יופיעו משמעי הערך.
  הערך הראשון ברשימת הערכים שהופיעו כתוצאות חיפוש מסומן כברירת מחדל; אם ברצונך לבחור באחת מתוצאות החיפוש האחרות עליך ללחוץ על הכפתור שמימין לערך המבוקש ולסמנו. המידע המופיע בצד שמאל (תחת הלשוניות "דוגמאות והערות", "ביטויים וצירופים" ו"ערכים מאותו השורש") מתייחס לערך המסומן.
   
  הלשוניות בצד שמאל של המסך
  המידע המופיע תחת הלשוניות – "דוגמאות והערות", "צירופים וביטויים" ו"ערכים מאותו השורש" – בחלקו השמאלי של המסך מתייחס לערך המסומן בצידו הימני של המסך.
   
  ראה תמונה:

    "דוגמאות והערות"

  תחת הלשונית "דוגמאות והערות" יופיע הערך עם דוגמאות וכן הערות המספקות מידע נוסף (לשוני או היסטורי) על הגדרת המשמע. כשאין דוגמאות והערות תופיע ההודעה: "אין דוגמאות והערות".
  "צירופים וביטויים"
  לחיצה על כותרת הלשונית "צירופים וביטויים" תוביל לרשימת הצירופים, שבהם מופיעה המילה שנבחרה כמרכיב בצירוף.
  הצירופים העולים תחת לשונית זו הם קישורים. לחיצה על הצירוף המבוקש תוביל להגדרה המלאה של הצירוף (מצד ימין של המסך), ולמידע הנוסף הקשור אליו (מצד שמאל של המסך, תחת  הלשוניות).
  "ערכים מאותו השורש"
  תחת הלשונית "ערכים מאותו השורש" מופיעים הערכים הנגזרים מן השורש של הערך המופיע מצד ימין של המסך. לחיצה על אחד מהערכים האלה היא פקודת חיפוש המעלה את הערך המבוקש מצד ימין של המסך.
   
  ג. חיפוש לפי שורש
  1. יש להקליד את אותיות השורש ללא רווחים וללא סימני פיסוק ביניהן. כאשר אחת מאותיות השורש היא המזה (همزة) יש להקליד أ.
  לדוגמה:
  השורש של הפועל سَئِمَ (= מאס ב-) הוא سأم.
  2. ברשימת תוצאות החיפוש יעלו הערכים הגזורים מן השורש המבוקש. הערכים יופיעו בסדר הבא: ראשית יופיעו הפעלים לפי סדר הבניינים ובהמשך יופיעו שמות העצם לפי סדר אלפביתי.
   
  ד. חיפוש באינדקס העברי-ערבי

  האינדקס העברי-ערבי אמנם איננו מילון במלוא מובן המילה, אך הוא יכול לשמש תחליף למילון עברי-ערבי. החיפוש באינדקס מעלה ערכים שהגדרותיהם בעברית כוללות את מחרוזת האותיות שהוקלדה בחיפוש, אך לא את כל התוצאות. תוצאות החיפוש באינדקס ממוינות ואינן כוללות את הערכים שבהם מחרוזת האותיות שהוקלדה מופיעה בסוגריים או בצירוף מילים שאינו רלוונטי לערך המבוקש.

   

   

  ה. שימוש באות חליפית (Wild Card)

  בכל צורות החיפוש במילון (חיפוש לפי ערך, חיפוש לפי שורש וחיפוש באינדקס העברי-ערבי) אפשר להשתמש באות X כתחליף לאות או אותיות בצירוף האותיות המבוקש בחיפוש.

  לדוגמה, מי שמבקש למצוא את כל השורשים שבתחילתם ق ובסופם ل יוכל להקליד قXل ובין תוצאות החיפוש יעלו השורשים הבאים:

  قبل ، قلل ، قول וכו'.

  סרטון הדרכה לשימוש במילון המקוון